Verlaagd tarief in de vennootschapsbelasting: aandacht voor voordelen van alle aard vanaf 2027

14/05/2026 - Publié par : FiduPress < Retour Verlaagd tarief in de vennootschapsbelasting: aandacht voor voordelen van alle aard vanaf 2027

Vanaf aanslagjaar 2027 (inkomstenjaar 2026) komt er een bijkomende voorwaarde om te kunnen genieten van het verlaagd tarief in de vennootschapsbelasting.

Vennootschappen kunnen dit verlaagd tarief voortaan verliezen wanneer meer dan 20 % van de bezoldiging van hun bedrijfsleiders bestaat uit forfaitair gewaardeerde voordelen van alle aard (VAA).

Deze maatregel zal vooral gevolgen hebben voor bedrijfsleiders die belangrijke voordelen genieten, zoals:

  • een bedrijfswagen ;
  • een kosteloze woning ter beschikking gesteld door de vennootschap ;
  • een pc of privé-uitrusting betaald door de vennootschap ;
  • andere forfaitair gewaardeerde voordelen.

Een maatregel die duur kan uitvallen

Concreet kan de vennootschap het recht op het verlaagd tarief verliezen wanneer de voordelen van alle aard meer dan 20 % van de totale bezoldiging van de bedrijfsleider vertegenwoordigen.

In bepaalde situaties kan de fiscale impact aanzienlijk zijn.

Het is daarom belangrijk om deze nieuwe regel tijdig te anticiperen, zodat onaangename verrassingen bij de afsluiting van boekjaar 2026 vermeden worden.

Twee mogelijke oplossingen

Om onder de grens van 20 % te blijven, bestaan er twee pistes:

  • de geldelijke bezoldiging verhogen ;
  • de voordelen van alle aard verminderen.

In de praktijk blijkt het volledig schrappen van bepaalde voordelen echter zelden realistisch.

Afzien van het privégebruik van een bedrijfswagen of verhuizen uit een woning van de vennootschap enkel om het verlaagd tarief te behouden, is vaak moeilijk haalbaar.

Een vaak slimmere oplossing: de voordelen “terugbetalen”

Een flexibelere strategie bestaat erin om een vergoeding te betalen aan de vennootschap voor het privégebruik.

Wanneer een bedrijfsleider bijvoorbeeld een bijdrage betaalt voor het privégebruik van een wagen of woning, vermindert dit het belastbaar voordeel van alle aard.

En wanneer die vergoeding minstens gelijk is aan het forfaitaire voordeel, kan het belastbaar voordeel zelfs volledig verdwijnen.

Die vergoeding kan:

  • effectief betaald worden ;
  • of geboekt worden via de rekening-courant van de bedrijfsleider.

Bezoldiging verhogen én voordelen terugbetalen: vaak de meest efficiënte aanpak

In veel situaties bestaat de optimale oplossing erin om:

  1. de geldelijke bezoldiging licht te verhogen ;
  2. een deel van het bijkomende nettoloon te gebruiken om een gedeelte van de voordelen van alle aard “terug te betalen”.

Op die manier kan men vaak onder de grens van 20 % blijven met een veel beperktere loonverhoging.

Concreet voorbeeld

Een bedrijfsleider ontvangt:

  • 55 000 € geldelijke bezoldiging ;
  • 18 000 € voordelen van alle aard.

De voordelen vertegenwoordigen dan bijna 25 % van zijn totale bezoldiging.

Om enkel via een loonverhoging onder de grens van 20 % te komen, zou de geldelijke bezoldiging moeten stijgen tot ongeveer 72 000 €.

Een efficiëntere strategie kan er echter in bestaan om de bezoldiging beperkter te verhogen en een deel van het bijkomende nettoloon te gebruiken om een gedeelte van de voordelen terug te betalen aan de vennootschap.

In dit voorbeeld zou een veel beperktere loonverhoging al voldoende kunnen zijn om de grens van 20 % te respecteren.

Een analyse op maat blijft noodzakelijk

Elke situatie moet uiteraard individueel worden bekeken:

  • samenstelling van de bezoldiging ;
  • niveau van de voordelen ;
  • sociale en fiscale impact ;
  • toestand van de rekening-courant ;
  • globale optimalisatie van de vennootschap en haar bedrijfsleider.

Een proactieve analyse in 2026 kan vaak duurdere aanpassingen achteraf vermijden.

Retour